Ülkemizde ve Dünyada Obezitenin Gelişimi

Obeziteyi de  tamamiyle bir hastalık olarak değerlendirdiğimiz gerekiyor. Özellikle metabolik hastalıklar anlamında obezite, çok büyük bir risk faktörü oluşturmaktadır. Ülkemizin geneline baktığımızda erkeklerin %25’inde, kadınların ise %45’inde aşırı kilolu olma durumu var. Yani ülkenin totaline baktığımızda kilo problemi olan kişi sayısı %50’nin üzerinde.

Şu aşamada  ülkemiz gerçekten obezite çok açık bir kapı olarak kaydedebilir. Dünya genelini kıyasladığımız şekilde Türkiye, dünyada obezitenin en hızla ilerlediği ülke durumunda. Evet Amerika’da en fazla obezite görülüyor ama ülkemiz en hızlı şekilde geliştiği ülke şu aşamada. O yüzden beslenme tarzımız dikkat etmemiz elzem öneme sahip.

Peki obezitenin bu kadar ciddi gelişim göstermesi, artması sebebi aslında biraz daha altında yatan teknolojik nedenler olabilir mi?

Tabi ki. Yani sadece teknolojik nedenler ile kısıtlamamak lazım, genetik bilgilerimiz ve bütün mineral eksiklerimiz yaşam tarzı şeklimiz, bunda çok büyük bir öneme sahip. Teknolojik durumlar diyoruz mesela; bir çok hastalarımız var. Özellikle çocuk hastalarla obez bireylerde en çok karşılaştığımız durum çocukların bilgisayar başında vakit geçirmesi, televizyon başında vakit geçirmesi bunlar çok önemli bir faktör.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir