Bitki Çaylarının Zararları Neler?

Soru: Bitki çaylarının kilo vermede ciddi bir etkisi var mıdır? Fazla kullanımının ne gibi olumsuz etkisi olur?

Cevap: Fonksiyonel bitki çayları mevcuttur. Örneğin kuşburnu çayının kan kolesterol seviyesinin düşürülmesinde etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca yeşil çayın metabolizmanızı hızlandırdığı onlarca çalışmayla kanıtlanmış durumda. Tabiki bu çayları ihtiyaç halinde kullanalım fakat gün içinde tüketim miktarı çok önemlidir. Bazen görsel ya da yazılı medyada bitki çayları öyle bir sunuluyor ki insanlar kilolarca bu çaylardan tüketebilirim gibi algılayabiliyorlar. Bir ürünü bir bireye tavsiye ederken mutlaka sağlık durumu gözden geçirilmeli. Özellikle tansiyon hastalarının yeşil çay konusunda dikkatli kullanımı sağlanmalı.

Aşırı miktarda kullanımı

  • Tansiyonumuzu düşürebilir, 
  • Sindirim sisteminizdeki iyi bakterilerin sayısını azaltabilir,
  • Vitamin ve minerallerin emilimini azaltabilir.

Gün içinde maksimum 3 fincan yeşil çay tüketmek gerekirken toplamda en fazla 5 fincan bitki çayı tüketimi tavsiye ediyoruz. Yine bitki çayınızın yoğunluğu da çok önemlidir. Bir su bardağı (200ml) bitki çayınızı 1 tatlı kaşığı bitki özü ile demlemenizi tavsiye ederim. Bunun dışında bitkileri mümkün olduğunca doğal formatında tercih etmenizi tavsiye ediyorum.

Bitki çaylarında GMP dediğimiz kaliteli üretim sertifikası prosedürleri uygulanmış mı bakmak lazım. İçeriğini bilmediğiniz otlar veya baharatları sizi hemencecik zayıflatır ümidiyle lütfen kullanmayın. Unutmayın Diyet bitmeyen özeldir ve mutlaka beslenme uzmanı tarafınfan bireye özgü planlanmalıdır.

Business Channel Türk TV “Sema BAYSAL ile İŞKOLİK” adlı programa konuk olarak katılan Diyetisyenimiz Sn. Halime Kazmacı’nın aktardıklarından alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir